Přípravná třída

Vážení rodiče,
informujeme Vás, že pro příští školní rok 2024/2025 bude v ZŠ Bakov nad Jizerou zřízena přípravná třída pro budoucí školáčky. Děti jsou do přípravné třídy zařazovány na základě písemné žádosti zákonného zástupce dítěte. Do přípravné třídy mohou být zařazeny děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Přednostně to jsou děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky. Třídu povede kvalifikovaný pedagog. Zajištěna bude logopedická péče, stravování a možnost navštěvovat školní družinu.

Kritéria zařazení dětí do přípravné třídy:
1. přednostně děti s odkladem povinné školní docházky ze školského obvodu ZŠ
2. děti plnící povinné předškolní vzdělávání ze školského obvodu ZŠ
3. V případě většího počtu žádostí o zařazení dítěte do přípravné třídy, než je stanovená kapacita přípravné třídy, bude o zařazení dítěte rozhodnuto losováním z příslušných žádostí. Nerozhoduje datum podání žádosti.

Kapacita přípravné třídy:
1. minimální počet dětí v přípravné třídě je 10
2. maximální počet dětí v přípravné třídě je 15

Dokumenty potřebné k zařazení dítěte do přípravné třídy:
1. žádost o zařazení do přípravné třídy
2. zpráva z poradny (PPP nebo SPC) o odkladu školní docházky
3. doporučení poradny pro zařazení do přípravné třídy
4. doporučení dětského lékaře pro zařazení do přípravné třídy
5. rodný list dítěte
6. občanský průkaz zákonného zástupce

Žádosti se přijímají do 17. 5. 2024 v sekretariátu školy.

Cílem přípravné třídy je připravit děti k bezproblémovému začlenění do výchovně-vzdělávacího procesu v první třídě a předcházet případným neúspěšným začátkům. Je kladen důraz na pozitivní motivaci, průběžné sledování a hodnocení individuálního vzdělávacího pokroku. Při vzdělávání žáků jsou voleny metody a formy práce odpovídající věku, potřebám, zkušenostem a zájmům žáků. Pedagog dbá na individuální přístup ke každému žákovi. Pro vzdělávání je vytvářeno příznivé sociální klima a psychohygienické podmínky.
Časová dotace přípravné třídy činí 20 vyučovacích hodin týdně. Rozvrh dne je stejný jako u dětí, které navštěvují 1. ročník základní školy, tedy 4 hodiny denně, ale je uzpůsobený individuálním potřebám dětí.
Docházka do přípravné třídy je bezplatná. Rok strávený v přípravné třídě se nezapočítává do povinné školní docházky, děti se neklasifikují. Na konci roku děti obdrží osvědčení o navštěvování přípravné třídy a písemné slovní hodnocení.
Pokud uvažujete o zařazení svého dítěte do přípravné třídy, kontaktujte co nejdříve spádovou PPP a požadujte pro své dítě doporučení pro návštěvu přípravné třídy. Toto doporučení, vyplněnou žádost o přijetí (ke stažení na webu školy www.zsbakovnj.cz) a rodný list dítěte doručte do sekretariátu školy. O zařazení dítěte do přípravné třídy je třeba zažádat nejpozději do 17. 5. 2024. O přijetí dítěte do přípravné třídy rozhoduje ředitel školy. Žádost lze podat v řádném termínu samostatně a ostatní dokumentaci doložit v nejbližším možném čase.
V průběh měsíce června se uskuteční informativní schůzka rodičů dětí zařazených do přípravné třídy.
Bližší informace na telefonním čísle 731 561 544 (sekretariát školy), případně na emailové adrese tesarikova@zsbakovnj.cz (třídní učitelka).

MgA. Libor Doležal, ředitel školy